Głośne czytanie – jak pomaga w rozwoju dziecka?
Dlaczego warto czytać dzieciom od najmłodszych lat?
Czytanie dzieciom na głos odgrywa znaczącą rolę w ich rozwoju społecznym, intelektualnym i psychicznym, wpływa na późniejsze umiejętności edukacyjne dziecka. Kiedy czytamy książkę dziecku, ofiarujemy mu swoją wyłączną uwagę, wolny czas, zaangażowanie i entuzjazm do czynności czytania.
Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.
Czytanie zwiększa samoświadomość i ułatwia poznanie siebie. Kształtuje też inteligencję emocjonalną, która nierzadko okazuje się być kluczem do sukcesu w dorosłym życiu. Dzięki bajkom małe dziecko poznaje pełną gamę emocji, uczy się je rozpoznawać, nazywać i wyrażać w konstruktywny sposób.
Tak więc, czytanie książek kształtuje empatię. Dzięki temu dzieci nabywają umiejętności spoglądania na sytuację z czyjejś perspektywy i współodczuwania. Stają się też bardziej wrażliwe na emocje i potrzeby innych osób.
Dziecko zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytanie przyśpiesza rozwój mowy.
Czytanie rozwija inteligencję i wiedzę o świecie. W bajkach znajduje się wiele cennych informacji podanych w przyswajalny dla dziecka sposób.
Dzieci bardzo lubią, gdy rodzice czytają im bajki. Jest to dla nich przyjemne i czują się ważne oraz cenione przez najbliższych. Jest to atrakcyjną formą spędzania czasu wspólnie z rodzicami. Daje dzieciom dużo przyjemności i radości. Pozwala uchronić się przed nudą, zapobiega uzależnieniom od internetu i telewizji.
Starajmy się czytać swoim dzieciom regularnie przez minimum 20 minut dziennie.
Wybierając książkę dobierzmy ją do wieku i rozwoju psychofizycznego dziecka – tak, aby była ona dla niego zrozumiała. Warto uwzględnić także zainteresowania pociechy. Dla dzieci w wieku żłobkowym odpowiednią książką, będzie ta o krótkiej i zwięzłej treści zawierająca jednocześnie wiele barwnych ilustracji. Nie tylko czytana treść jest ważna, ale również wskazywanie elementów na ilustracji i nazywanie ich.
Podsumowując głośne czytanie dziecku:
- buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
- zaspokaja potrzeby emocjonalne,
- uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
- przynosi wiedzę ogólną
- zapobiega uzależnieniu od mediów
- przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
- uczy myślenia,
- rozwija wyobraźnię,
- poprawia koncentrację,
- ćwiczy pamięć.
W naszym żłobku personel bardzo często wykorzystuje książkę jako narzędzie swojej codziennej pracy. Maluszki uwielbiają słuchać czytanej treści, wskazywać na obrazku określone elementy. Głośne czytanie sprawia im wiele radości, jednocześnie stymulując prawidłowy rozwój dziecka.